استفاده از عسل در ماساژ

ماه سپتامبر ماه ملی عسل نامیده می شود.زمانی برای بزرگداشت این درمان سالم و شیرین و زنبور هایی که با گرد افشانی غذای ما را تولید می کنند. سال ها ست که زنبور های عسل با سلامتی و رستگاری در ارتباط اند. سال هاست که حشره کش های دست بشر،گیاهان اصلاح شده ژنتیکی، آلودگی و دیگر مواد سمی جمعیت زنبور های عسل را تحت تاثیر قرار داده اند. محافطت از آنها یعنی محافطت از بشریت. این مقاله با عنوان استفاده عسل در ماساژ توسط تیم تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه شده است.

عسل چه از لحاظ خوراکی و چه از لحاظ درمانی مزایای زیادی دارد. بدانید که کاربرد عسل در ماساژ درمانی چیست و برای شما و مشتریان شما چه مزایایی دارد.

این زنبور عسل کوچک و عجیب و غریب سالهاست که همراه نامرئی انسان است. با استناد به فعالیت های آنها می توانیم بگوییم که تولید عسل و خواص درمانی آنها به هزاران سال پیش باز میگردد.

عسل در فرهنگ های مختلف

* یک کتاب مقدس سومری که 2000 سال پیش از میلاد مسیح نوشته شده است  عسل را برای درمان زخم ها تجویز می کند.

*پاپیروس های ابری که حدود سال 1550 قبل از میلاد مسیح نوشته شده اند،147 بار عسل را برای درمان های خارجی مثل: طاسی، به عنوان پماد برای بهبودی پس از جراحی و برای کاهش التهاب تجویز می کند.

* متون آیورودا هند باستان حدود 500 سال بعد از میلاد مسیح نوشته شده اند عسل را برای تمیز کردن و درمان زخم ها و برای از بین بردن عفونت های خارجی و داخلی تجویز می کنند.

* مصریان باستان  عسل را به عنوان دارو می دانستند و فکر می کردند که عسل باعث طول عمر می شود.

* فرهنگ مایا از عسل زنبور عسل برای درمان آب مروارید استفاده می کردند.

امروزه تمایل به استفاده های دارویی از عسل و یا زنبور درمانی افزایش یافته است. خواص درمانی عسل را در داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه نیز می توان مشاهده کرد. عسل فقط دارای شکر نیست. بلکه دارای مواد مغذی زیادی از جمله کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، بسیاری از ویتامین ها، آنزیم ها، آنتی اکسیدان ها و پروبیوتیک هاست.

استفاده از عسل در ماساژ 

استفاده از عسل در جلسات ماساژ

اگر عسل را به صورت داخلی استفاده کنیم، مثل یک روان کننده عمل می کند و باعث جذب و حفظ آب می شود. اگر آن را به یک لوسیون و یا روغن اضافه کنیم باعث نرمی و مرطوب شدن پوست می شود.

عسل همچنین شامل مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی است که جذب پوست می شوند .تنها یک قاشق عسل شامل (20.3 میلی گرم)کلسیم،(1.4 میلی گرم )آهن،(6.8 میلی گرم) منیزیم و (176میلی گرم) پتاسیم است. عسل همچنین شامل ویتامین های C ,B12، ریبوفلاوین و اسید فولیک است. نکته مهم در مورد عسل این است که اگرچه دارای 64 کالری است، وقتیکه در جلسات ماساژ آن را به صورت خارجی استفاده می کنیم باعث چاقی نمی شود.

تأثیر عسل بر روی بدن

یک تکنیک خاص ماساژ وجود دارد که از عسل استفاده می کند. بر خلاف روغن های مورد استفاده در ماساژ سوئدی که امکان حرکات غلطان را فراهم می کنند، استفاده از عسل در ماساژ باعث بروز چسبندگی و کمی غلطانندگی می شود. از آنجاییکه در این روش کف دست درمانگر پوست را به سمت بالا می کشد و نوعی مکش ایجاد می کند، میتوانیم بگوییم که این روش بیشتر شبیه به روش بادکش است. اینکار باعث تحریک مناطق انعکاسی، بهبود گردش خون و دفع سموم از بدن می شود.

در جلسه ماساژ می توانید کمی عسل را به روغن های ماساژ اضافه کنیدگروه تارا اسپا پیشنهاد می کند تا 5 قاشق عسل را با دو قاشق روغن بادام  و 2 قاشق روغن رز( و نه روغن های ضروری) مخلوط کنید. می توانید برای راحتی خود هنگام  کار این مقادیر را جابه جا کنید. می توانید یک یا دو روغن ضروری که خاصیت درمانی دارند مثل: اسطوخدوس برای آرامش، را به ترکیب خود اضافه کنید.

کاربرد های دیگر عسل

با استفاده از شمع موم در طول جلسه درمانی می توانید هم از رایحه عسل بهره بگیرید و هم جلسه درمانی عالی داشته باشید. با استفاده از شمع ها موم به جای شمع های پارافینی هم به محیط زیست کمک می کنیم و هم اینکه از مواد غیر سمی استفاده کرده ایم. شمع های موم یون های با آزاد سازی یون های منفی باعث از بین رفتن افسردگی و ایجاد آرامش می شوند. احساس دلپذیری که بعد بارش باران به شما دست می دهد به همین دلیل است.

برای به اتمام رساندن تجربه ماساژ بعد از اتمام ماساژ یک فنجان چای به همراه یک یا دو قاشق عسل به مراجع پیشنهاد کنید.