ماساژ برای افراد معلول

ماساژ درمانی برای سلامتی مفید است و تحقیقات ثابت کرده است که برای بهبود انعطاف پذیری، کاهش درد، بهبود خواب، کاهش اضطراب و افسردگی در جمعیت عمومی مفید است. این مزایا نیز برای کسانی که دارای معلولیت فیزیکی و ناتوانی پیشرفته هستند، اعمال می شود.این مقاله با عنوان  ماساژ برای افراد معلول توسط گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تنظیم و تهیه شده است.

ماساژ و ناتوانی های جسمی

بسیاری از ناتوانی های جسمی مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS)و بیماری پارکینسون علائمی مثل لرزش، اسپاستیک، سفتی عضلات و حرکات غیر هماهنگ دارند. از دست دادن تعادل، کندی حرکت و عدم توانایی پیاده روی، و همچنین درد و سفتی عضلات در سراسر بدن نیز علائم این شرایط هستند.

به همین ترتیب، افرادی که به هر دلیلی به صندلی چرخدار محدود می شوند، ممکن است از مشکلات تنفسی ، ترک پوست ناشی از فشار ثابت و کاهش گردش خون، اسپاستیسیت و اسپاسم در بافت عضلانی و کاهش سلامت قلب و عروق رنج ببرند. بسیاری از این شرایط، به ویژه آنهایی که اسپاستیک و تنش مزمن بافت عضلانی را شامل می شوند، ممکن است در طول زمان، موجب شدت درد شوند. ماساژ می تواند به طور قابل توجهی بهبود پذیری بافت ماهیچه را افزایش دهد که باعث اسپاسم کمتر و عملکرد عضلانی بهبود یافته و همچنین انعطاف پذیری و محدوده حرکتی بیشتر شود. اغلب بین اینکه قادر به راه رفتن یا نه برای کسی که با یکی از این شرایط ناتوان کننده رنج می برد تفاوت وجود دارد.

آسیب های سیستم عصبی

آسیب نخاعی، آسیب مغزی، سکته مغزی و تومور اغلب فلج را ایجاد می کنند. پارالیز(از دست دادن نيرو يا کنترل عضلات ارادى معمولاً به‌وسيله بيمار ‘ضعف’ با يک اشکالى که مى‌توان به‌صورت از ‘دست دادن مهارت‌ها’ تفسير نمود.) بیش از 000،254 آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند علائمی نظیر درد مفصل و عضلانی، درد فانتوم، مشکلات تنفسی و زخم ها را ایجاد کند. برای افراد مبتلا به کاهش گردش خون که بر روی پوست تاثیر می گذارند و سبب بروز زخم ها می شود پوست نیز بهبود می یابند و باعث تحریک، انعطاف‌پذیری و نرم شدن پوست می شوند.

سیستم های قلبی عروقی و لنفاوی نیز از فقدان حرکت رنج می برند، که به طور قابل توجهی باعث کاهش بازگشت وریدی و لنف می شود. برای کسانی که قادر به حرکت تمام یا بخشی از بافت ماهیچه در اندام خود نیستند نشان داده شده است که ماساژ باعث  افزایش گردش خون و بهبود بازگشت لنفاوی میشود. کسانی که از ورم به علت برخی شرایط یا به علت محدود شدن به صندلی چرخدار رنج می برند ممکن است پس از دریافت ماساژ لنفاوی بهبود چشمگیری داشته باشند.

ماساژ و اختلالات رشدی

بهترین ماساژ برای افراد معلول

بسیاری از معلولیت های پیشرفته نیز نشانه های جسمی دارند، اما معمولا با مشکلات عاطفی و رفتاری همراه هستند افرادی که مبتلا به اوتیسم، سندرم ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل ، کمبود توجه یا ADHD(بیش فعالی) هستند و سایر شرایطی که بر رشد ذهنی و فکری تاثیر می گذارد، اغلب از اضطراب و افسردگی رنج می برند زیرا آنها برای مقابله با حتی تعاملات و انتظارات اساسی اجتماعی که بر روی آنها قرار دارد مبارزه می کنند. ماساژ درمانی برای کاهش اضطراب و استرس همراه با افسردگی اثبات شده است، که اغلب موجب کاهش قابل توجهی در بروز رفتار افراد مبتلا به این نوع بیماری ها می شود.

ملاحظات خاص

در هنگام کار با این گروه خاص، باید بسیاری از ملاحظات اضافی و اقدامات احتیاطی را انجام داد. مهم است که مراقب باشید که خیلی عمیق کار نکنید، زیرا ممکن است قادر به احساس فشار نباشند و ممکن است آنها را کبود کنید. همچنین بسیاری از افرادی که از انقباض عضلانی رنج می برند ممکن است دارای حساسیت فوق‌العاده داشته باشند که نیاز به کارهای نورپردازی دارند.

موافقت نامه اطلاعاتی

مسئله دیگر، به ویژه هنگامی که با کسانی که از معلولیت های روحی رنج می برند، رضایت آگاهانه است. هنگام برخورد با کسانی که دچار اختلال ذهنی یا احساسی هستند، مهم است که رضایت خود را از قیم دریافت کنید، اما مهم است که اطمینان حاصل کنید که مشتری متوجه آنچه اتفاق می افتد باشد. قبل از شروع جلسه دقیقا  توضیح دهید که چه چیزی را انجام می دهید، سپس هر بخش را توضیح دهید و بعد آن را انجام دهید. اگر یک مشتری غیر کلامی عمل می کند و همکاری را نمی پذیرد، باید آن را رد کرد حتی اگر سرپرستش اجازه داده باشد.

ممکن است یک ایده خوب نیز باشد که به آنها بگویید که اگر فشار بیش از حد عمیق باشد یا اینکه آن را در معرض آسیب قرار دهد، اگر آنها بخواهند ماساژ متوقف خواهد شد. این یک واقعیت تاسف است که افراد معلول و کسانی که دارای معلولیت های پیشرفته هستند اغلب در جامعه ما مورد سوء استفاده زیادی قرار میگیرند. مهم است که به آنها اختیار پایان جلسه داده شود.

همانطور که شما کار می کنید، برنامه کلی را برای جلسه بعد را قبل از شروع توضیح دهید. سپس دوباره توضیح دهید برای آماده شدن برای انجام دادن روی  تخت چه باید بکنید. هنگامی که آنها روی تخت قرار می گیرند، قبل از آغاز کار در هر منطقه ای مانند «من شروع به کار روی پشت شما میکنم» را بیانیه ای اعلام کنید. این اجازه می دهد تا آنها آماده شوند و آنچه انتظار می رود را بدانند.

دسترسی

مراکز ماساژ باید پارکینگ و دسترسی به افراد معلول داشته باشند، از جمله رمپ ها و دسترسی به حمام برای آن دسته از افرادی که ممکن است صندلی چرخدار آنها را  محدود کند یادر  راه رفتن مشکل داشته باشند.