ماساژ و آسم کودکان

رابطه ماساژ و آسم کودکان و مراقبت های خانواده محور موضوع این مقاله است که توسط گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه و تنظیم شده است.

آسم  دوران کودکی چیست؟

آسم شایع ترین بیماری مزمن در کودکان است.اگر خود شما آسم دارید یا باکسی که آسم دارد زندگی می کنید خواهید دانست که یافتن راه حل درمانی موفق برای این بیماری چقدر سخت و پیچیده است.یک کودک که آسم دارد به شدت تحت تاثیر محیط خانه و به کلی حس سلامت و تندرستی است.سلامت روانی والدین یا مراقبان و ارتباط عاطفی- اجتماعی بین والدین و کودک نقش مهمی در سلامت آنها دارد. وقتیکه کودک با یک بیماری مزمن دست و پنجه نرم می کند،تمام اعضای خانواده به حمایت نیاز دارند. ماساژ درمانی کودکان یک رویکرد مثبت به بیماری آسم در کودکان است که هم به خانواده و هم به کودک کمک های زیادی می کند.

آسم دوران کودکی و خانواده

آسم دوران کودکی یک بیماری التهابی پیچیده در دستگاه تنفسی است که بعضی از نشانه های آن شامل موارد زیر می شود:

*تنگی قفسه سینه

*تنگی نفس

*افزایش ترشح مخاط در برونشیت

*خس خس سینه

این بیماری معمولا با برونشیت شناخته می شود. برونشیت عارضه ای است که در آن مسیر عبور هوا برای ورود به ریه بسته می شود. زمانیکه کودک دچار حمله آسمی و یا یک حادثه حاد می شود،الگوهای تنفسی او غیر قابل پیش بینی می شوند. کمبود اکسیژن در بدن به هورمون های وحشت و استرس در بدن کودک هشدار می دهد. بیماری آسم فعالیت های روزانه کودک را مختل می کند و به اعضای خانواده وی هشداری جدی میدهد.

سابقه بیمار ی در والدین نیز نباید نادیده گرفته شود.

وقتیکه کودک آسم دارد،مادر او احساسات زیادی مثل ترس،نگرانی،استرس و گناه را تجربه می کند.گاهی اوقات اثر متقابل نیز رخ میدهد. یعنی کودکانی که باهوشند می توانند احساسات مراقب خود را حس کنند. اگر مادر یا پدر مضطرب باشد این حس می تواند به کودک نیز منتقل شود. اضطراب می تواند علائم آسم را تشدید کند و یکی از اثرات جانبی وضعیت آسم باشد و حتی ممکن است یک الگوی تنفسی از قبل تغییر یافته را تشدید کند. یکی از مسائل کلیدی که باید در درمان آسم کودکی مورد توجه قرار گیرد میزان استرس موجود دراطراف بیمار یا کودک است.

ماساژ درمانی در آسم

آسم هیچ درمانی ندارد. اما،اقدامات زیادی وجود دارد که خانواده می توانند از طریق آنها آسم را کنترل کنند. با حمایت جامع از خانواده هایی که بچه های آنها آسم دارند، این خانواده ها می توانند احساس سلامت کنند. از نگرانی های اولیه اطمینان از این موضوع است که بیمار درمان دارویی مناسب و داروهای مناسب برای علائم حاد را دارد. وقتیکه نیازهای اولیه برآورده شدند،دیگر شرایط جامع برای حمایت از خانواده باید در نظرگرفته شوند.

تحقیقات نشان میدهند که ماساژ درمانی روشی است که به منظور کاهش علائم در حال پیشرفت،آزاردهند و خفیف تر بیماری آسم مورد استفاده قرار می گیرد. هم کودک و هم خانواده وی از روش های ساده و تاثیر گذار ماساژ درمانی در منزل بهره خواهند برد.

 

مزایای ماساژدرمانی کودکانرابطه ماساژ و آسم کودکان

کودکانی که آسم دارند،معمولا درد را در سراسر بدن خود حس می کنند. به خاطر مشکلات تنفسی مداوم و استرس،کودکان معمولا در این قسمت ها احساس ناراحتی دارند:

*عضلات گردن

*استخوانهای قفسه سینه

*رگ های خونی

*منطقه شکمی

 

دو ماهیچه اصلی تنفسی در بدن شامل: دیافراگم که مثل یک گنبد در قسمت پایینی قفسه سینه قرار دراد و ماهیچه های میان دنده می شود.وقتیکه تنفس به هر دلیلی مشکل می شود یا شکل آن تغییر پیدا می کند،عضلات کمکی برای تنفس بهتر به کمک کودک می آیند.

عضلات کمکی که در عمل دم و بازدم دخیل اند شامل موارد زیر می شوند:

*ماهیچه های نردبانی

*ماهیچه های سینه ای کوچک

*ماهیچه های شکمی

*ماهیچه دندانه ای پیشین

*ماهیچه سینه ای بزرگ

*ماهیچه زیر ترقوه

*ماهیچه مربع کمری

*ماهیچه دندانه ای پسین

بعد از سالها تنفس مشکل،کودک ممکن است در ماهیچه های قفسه سینه و ماهیچه های ستون فقرات تنش شدید را احساس کند. انجام ماساژها آرام و تسکین دهنده میتواند میزان درد در اثر کار زیاد این ماهیچه ها را کاهش دهد. اگر ما بتوانیم حرکات این ماهیچه های تنفسی را به حالت نرمال درآوریم،تنش در کودکان را کم می کند و نفس کشیدن را برای آنها آسان تر می کند.در طول زمان با کاهش علائم آسم،ماهیچه ها ممکن است التیام پیدا کنند و کارایی بهتری داشته باشند.

درست مثل بزرگسالان،کودکان نیز استرس و نگرانی را تجربه می کنند.

ماساژ درمانی در کودکان می تواند به کاهش میزان استرس کمک کند. وقتی کودک آرام باشد،دستگاه ایمنی وی قوی تر است و نسبت به آلرژن های محیطی آسیب پذیری کمتری دارد. آسم میتواند نوعی “انزوای وحشت آور ” را به همراه داشته باشد که نیاز به دارو در زمان حملات آسم  و داروهای ضد اضطراب را بیشتر می کند .

ماساژ درمانی  می تواند استرسی که عامل شروع حملات آسمی است و یا آسم را شدید تر میکند را کنترل کند. وقتیکه ما هورمون ها استرس مثل کورتیزول را از طریق ماساژ درمانی  کاهش می دهیم،در واقع این فرصت را به سیستم ایمنی داده ایم تا قوی تر شد و بیمار احساس سلامتی کند. طبق تحقیقاتی که در موسسه تاچ ریسرچ انجام گرفت؛ عملکرد ریه در کودکان آسمی افزایش می یابد و با انجام تمرینات ماساژ مرتب اضطراب آنها کاهش پیدا می کند.

فواید ماساژ درمانی در کودکان،برای خانواده ها

والدین نقش مهمی در مراقب بی وقفه از کودکان دارند. وقتیکه یک کودک مشکل جدی و طولانی مدت مثل آسم  دارد، والدین به دنبال جواب و درمانی برای بهتر شدن وضعیت کودک خود هستند.

ماساژ درمانی کودکان در منزل یکی از اقدامات کارآمد در بیماری آسم است.

یک ماساژ درمانگر که در حوزه ماساژ  کودکان نیز  دانش زیادی دارد،می تواند به والدین آموزش دهد که چگونه ماساژ درمانی در منزل را انجام دهند.ماساژ درمانی که هدفش آرام کردن ماهیچه های تنفسی است،بهترین نوع ماساژ است.وقتیکه به والدین تکنیک های ساده را آموزش دهیم،آنها می توانند در منزل آن را به کار گیرند.ماساژ میتواند در یک بازه زمانی خیلی کوتاه انجام شود.

این روش درمانی مهم،مزایای زیادی دارد.وقتیکه ماساژ درمانی را به طور منظم برای کودکان انجام می دهیم ، دیگر نیازی به استفاده از داروهای بی شمار نخواهیم داشت.بنابراین این موضوع هزینه های دارویی را برای والدین کاهش میدهد وبه طور کلی  بار هزینه ها سنگین را از دوش آنها بر می دارد.

انجام ماساژ درمانی در منزل، میزان استرس در والدین را نیز کاهش میدهد و احساس قدرتمند بودن می کنند چونکه آنها میدانند راهکار ها و ابزار های کارآمدی برای حمایت از فرزند خود دارند.در طول جلسه درمان کودک و والدین این فرصت را دارند تا باهم ارتباط برقرار کنند و همچنین استراحت کنند و در نهاDت میزان استرس و اضطراب در دو طرف کاهش پیدا می کند.

والدین همچین میتوانند بدون نگرانی از عوارض جانبی کودک خود را ماساژ دهند. اگر راهکار های  کمی از ماساژ  بلد باشند می توانند آن را برای تمام نقاط بدن به کار گیرند.در طول زمان،ماساژ درمانی کودکان در منزل از کارایی اقدامات پزشکی سنتی حمایت میکند و در نهاست علائم آسم در کودکان را کاهش می هد.

استرس و آسم

یک نکته دیگر درباره استرس وآسم.تحقیقات نشان میدهند که هر چه بیشتر درباره ارتباط بین استرس و آسم بدانیم ، میتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.و هر چه بیشتر درباره مزایایی ماساژ درمانی و نحوه استراحت کردن و آرام شدن بدانیم، ماساژ درمانی تاثیر بیشتری در سلامت ما خواهد داشت.

در طول ماساژ درمانی والدین ممکن است مزایای این ارتباط را برای کودکشان توضیح دهند. مثلا میتوانند به فرزندشان بگویند:” اگر شانه،پشت و شکمت را شل کنی،احساس بهتری خواهی داشت”.انجام این مکالمات در کنار ماساژ درمانی به کودک کمک میکند تا آگاهی بدنش را افزایش دهد، راحت تر آرام شود و از شر استرس خلاص یابد.

در کل وقتیکه خانواده ها از ماساژ درمانی در منزل استفاده میکنند،کیفیت زندگی آنها افزایش خواهد یافت.ماساژ درمانی در کودکان مزایای بسیار زیادی برای درمان آسم در کودکان دارد.