ماساژ برای افراد معلول

در این مقاله گروه تخصصی تارا اسپا مقاله ای با مضمون ماساژ برای افراد معلول تنظیم نموده است.ماساژ درمانی مزایای زیادی برای سلامتی دارد.بر اساس تحقیقات ماساژ درمانی باعث افزایش انعطاف پذیری بدن,کاهش درد,بهبود وضعیت خواب و کاهش استرس و اضطراب می شود.برای افرادی که ناتوانی و معلولیت جسمی و رشدی دارند نیز این مزایا وجود دارد.

ماساژ و ناتوانی های جسمی

بسیاری از معلولیت های جسمی مثل:تصلب بافت چندگانه(ام اس) و بیماری پارکینسون با علائمی مثل لرزش,اسپاستیکیت(سفتی یا کشیدن عضلات),سفتی ماهیچه ها وحرکات ناهماهنگ همراه اند.نبود تعادل,کندی حرکات,و ناتوانی در راه رفتن به همراه درد و سفتی عضلات در سراسر بدن نیز از علائم این بیماری ها محسوب می شوند.

همچنین کسانیکه به هر دلیلی از ویلچر استفاده می کنند,ممکن است از آتروفی عضلات,ترک های پوستی ناشی از عدم گردش خون,اسپاسم بافت های عضلانی و کاهش سلامت قلبی -عروقی رنج ببرند.بسیاری از شرایط به خصوص اسپاسم و تنش بافت های عضلانی در طولانی مدت باعث بروز دردهای شدید می شوند.ماساژ درمانی می تواند انعطاف پذیری بافت های عضلانی را بهبود بخشد و همین امر باعث کاهش اسپاسم عضلانی و بهبود عملکرد ماهیچه ها می شود.

همچنین انعطاف پذیری و محدوده حرکتی ماهیچه ها را افزایش می دهد. برای کسانیکه از شرایط بالا رنج می برند ,توانایی یا عدم توانایی در راه رفتن تفاوت اساسی در آنها محسوب می شود.

صدمات نخاعی,صدمات مغزی,سکته های مغزی و تومور ها,اغلب باعث فلج می شوند.بیش از 265000آمریکایی از این وضعیت(فلج بودن)رنج می برند.و علائمی مثل درد عضلات و مفاصل,درد فانتوم,مشکلات تنفسی و زخم بستر را تجربه می کنند.به بیمارانی که به دلیل کاهش گردش خون از زخم بستر و بیماری های پوستی رنج مییرند,مسواک زدن پوست به دلیل تحریک پوست و افزایش انعطاف پذیری پوست توصیه می شود.

کاهش گردش خون باعث کاهش برگشت لنف و وریدها میشود و در نتیجه سیستم لنفاوی و قلبی و عروقی به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. ماساژ درمانی با افزایش گردش خون بازگشت لنفاوی را بهبود می بخشد و این موضوع برای کسانی که قادر به حرکت اندام ها نیستند بسیار مفید است.کسانیکه به خاطر ویلچری بودن و یا به هر دلیل دیگری از ورم رنج میبرند,انجام ماساژ لنفاوی می تواند کمک زیادی به آنها کند.ماساژ برای افراد معلول بیمار را برای درمان این مشکلات کمک میکند.

ماساژ و اختلالات رشدی

بسیاری از اختلالات رشدی با علائم فیزیکی و همچنین مشکلات عاطفی و رفتاری همراه هستند. بیمارانی که از بیماری هایی مثل  اوتیسم,سندروم الکل جنینی,وکمبود توجه رنج میبرند پیشرفت ذهنی و عقلانی آنها تحت تاثیر این بیماریها قرار می گیرد و در نتیجه برای برقراری روابط اجتماعی و برآوردن انتظاراتی که دیگران از آنها داردند دچار اضطراب و نگرانی می شوند.ماساژ درمانی میتواند اضطراب,استرس و افسردگی این بیماران را کاهش دهد و همچنین پرش های رفتاری اینگونه بیماران را تا حد زیادی کم کند.

ملاحضات خاص

وقتیکه با این بیماران خاص کار میکنیم باید به یک سری نکات را در نظر داشته باشیم.در این بیماران به خصوص بیمارانی که فلج هستند,از دست دادن حس باعث کاهش عملکرد آنهامی شود.از آنجاییکه آنها حس ندارند و ممکن فشار وارده را حس نکنند برای جلوگیری از بروز کبودی در اندام های بیمار بهتر است که از ماساژ درمانی عمیق استفاده نکنیم.همچنین کسانیکه دچار انقباض ماهیچه هستند, ممکن است بسیارحساس باشند بنابراین برای اینگونه افراد ماساژ درمانی ملایم و گردشی توصیه میشود.

دریافت رضایت نامه

یکی دیگر از مسائلی که هنگام کار با بیمارانی که از اختلالات رشدی به خصوص اختلالات ذهنی و عاطفی رنج می برند,باید مورد توجه قرارا گیرد,دریافت رضاست نامه از سرپرستان آنهاست.اماقبل از دریافت رضاست مراجع باید وی را از همه مراحل انجام کار آگاه کنیم.قبل از شروع جلسات در مورد نحوه کار خود به بیمار توضیح دهید و قبل انجام هر مرحله نیز توضیحی ارائه دهید.این بیماران اغلب مانند بچه ها نسبت به این درمان های بدنی کنجکاوند و آنها را می پذیرند اما نمی توانند با زبان از ادامه کار انصراف دهند.اگر یک بیمار که قادر به صحبت کردن نیست در طول کار با شما همکاری نکرد به این معنی است که نمیخواهد ادامه دهد و حتی در صورت رضاست سرپرستان باید از ادامه کارخودداری کنید.

به آنهابگویید  در صورتی که در طول کار به آنها فشار وارد می شود و یا این اینکه اذیت می شوند از شما بخواهند تا کار را متوقف کنید.متاسفانه در جامعه ما این افراد همیشه مورد ظلم قرار گرفته و قربانی شده اند.و سوء استفاده های زیادی از این افراد شده است.باید به آنها اجازه دهیم تا در صورت ناراحتی در طول کار,کار را متوقف کنند.

قبل از شروع جلسات,برنامه نهایی را به بیماران توضیح دهید.وسپس توضیح دهید که چگونه برای شروع کار آماده شوند.مثلا میتوانید در درآوردن لباس ها و آماده کردن وسایل به آنها کمک کنید.وقتیکه بیماران آماده شده و روی تخت دراز می کشند, کار را با گفتن جملاتی مثل:”میخام از قسمت پشت کارمو شروع کنم” شروع کنید.این کار به آنها اجازه می دهد تا آماده تر باشند.

از آنجاییکه ممکن است این بیماران نتوانند صحبت کنند و مثلا نتوانند بگویند که فشار کم است یا زیاد,پس بهتر است کار را کمی عملی تر و تجربی تر انجام دهید.مثلا می توانید بپرسید این بهتر است(فشار آرام وارد کنید)یا ین(فشار بیشتری وارد کنید)؟با انجام این کار حتی اگر نتوانند خواسته خود را به زبان بیاورند,می توانند به شما بفهمانند که کدام یک را ترجیح می دهند.

اماکانات دسترسی

در نهایت,وجود امکانات مخصوص یکی دیگر از مسائل مربوط به این بیماران است.مراکز ماساژ درمانی باید پارکینگ ها,دستشویی ها و محل عبور ویژه معلولین به خصوص برای افراد ویلچری و افرادی که در راه رفتن مشکل دارند, داشته باشد.اگر بیمار اعلام کرد به کمک های  ویژه نیاز دارد.زمان قرارها و جلسات را اضافه کنید تا بتوانند در آن زمان اضافه به مرکز درمانی برسند و فرم مصرف داروها را تکمیل کنید و به آنها کمک کنید تا روی تخت بخوابند و یا از روی آن بلند شوند.