بدانیدکه از چه موجودات زنده ای برای ماساژ درمانی در سراسر جهان استفاده می شود.

در ماساژ درمانی با دستکاری بافت ها نرم بدن، سلامت کلی بدن را بهبود می دهیم.بسیاری از مردم فکر می کنند که ماساژ درمانی از دو نوع ماساژ سوئدی و ماساژ عمیق بافت ها تشکیل شده است.اما تعداد روش های ماساژ بی شمار است.تغییرات فرهنگی در سراسر جهان نشان میدهد که انواع مختلفی از روش های ماساژ وجود دارد که آمریکایی ها می توانند با آنها مواجه شوند.در کشور های نیم کره شرقی از موجودات زنده برا انجام ماساژ استفاده می شود.

آیا تا به حال شنیده اید که یک درماانگر از مار زنده،حلزون و یا ماهی در جلسه درمان استفاده کند؟اگر چه استفاده از این موجودات عجیب به نطر می رسد،اما استفاده از آنها در ماساژ درمانی مجاز است.

ماساژ با مار

ماساژ با مار برای کسی که ترس از مار دارد مطمعنا گزینه مناسبی نیست.با یان وجود رد بسیاری از چشمه های معدنی(بخصوص در اندونزی و اسرائیل)مارهای سمی و غیر سمی را روی بدن لخت فرد قرار می دهند.

حرکات عجیب مار می تواند خاصیت درمانی داشته باشد.مارهای بزرگ عضلات سفت را نرم می کنند  و مارهای کوچک تاثیر آرامی دارند.علاوه بر اینکه حرکات مار حسی منحصر به فرد را به بیمار منتقل می کنند،ترس از آنها باعث ترشح آدرنالین در بدن می شود.آدرنالین رو ی متابولیسم تاثیر مثبتی می گذارد و میزان انرژی را افزایش می دهد.

در جلسات ماساژ معمولا از مارهای پیتون استفاده می شود.قبل از جلسات درمانی این مارهای را سیر کرده،زهر آنها را می گیرند و دهان آنها را می بندند.علاوه بر مسائل مربوط به حقوق حیوانات و توانایی مار در باز کردن دهانش،تقویت همزمان انرژِ و آرام سازی ماهیچه که در اثر این نوع ماساژ حاصل می شود باعث افزتیش محبوبت روش ماساژ با مارها می شود.

ماساژ صورت با حلزون

در طول جلسه ماساژ صورت با حلزون،حلزون های پروش یافته شیلی و یا حلزون های آفزیقایی روی صورت مراجع می خزند و     ردی از مایه چسبناک بدن خود به جا می گذارند.ماساژ  صورت با حلزون در چشمه های آب گزم توکیو آغاز شد و در مان با حلزون های زنده، دستگاه های پالس الکتریکی و کرم های حاوی مخاط حلزون ادامه یافت.بر اساس این باور که کرم ها حاوی مخاط حلزون پوست  را ترمیم  و نرم می کنندف این کرم های سالها این کره و ژاپن شهرت یافت.

مدتی طولانی از حلزون در صنعت زیبایی استفاده می شد.این موضوع به زمانیکه برمی گشت که بقراط در مصرب باستان برا ترمیم پوست حلزون های خرد شده را پیشنهاد کرد.طبق گفته های  مارتا هورلی نویسنده کتاب حقایق پیری ،علم کمی مبهم اما قابل حمایت است.مطالعه ای روی ترشحات نرم تنان صورت گرفت.این مطالعه نشان داد که یان ترشحات دارای خاصیت آنتی اکسیدان و ترشح فیبروپلاست تحریک شده اند و باعث بازسازی فعالیت سیتی اسکیتون(اسکلت سلولی) می شود.

متاسفانه هیچ شواهدی برای تائید ماساژ صورت با حلزون وجود ندارد.هرگونه بهبودی در پوست صورت می تواند به دلیل ماساژ،دستگاه های الکتریکی و یا کرم هایی باشد که بعد از جلسه ماساژ استفاده می شود.حرکت حلزون های روی صورت باعث می شود که این نوع روش ماساژ جدید و عجیب به نظر برسد.

ماساژ ماهی

بسیاری زا مردم در مورد خواص درمانی ماهی برای دست و پا شنیده اند، اما نمی دانند که از این موجود می توان برای انجام ماساژ نیز استفاده کرد.در این روش بیماران پای خود را در حوضی پر از ماهی ها ریز به نام گارا روفا قرار می دهند.گارا روفا که به دکتر ماهی نیز معروف اسست پوست کرده پای بیماران را خورده و پوست جدید را جایگزین می کند.

این روش از ترکیه شروع شد.زمانیکه بساری از چشمه های آب درمانی ادعا کردند که با استفاده از جلسات طولانی 8 ساعته در روز و به مدت  سه هفته می توانند هرگونه جوش،اگزما و پسوریازیس را درمان کنند.در تایلند نیز بیمار در لگنی پر از ماهی های ریز قرار می گیرد و این ماهی ها برای کل بدن خاصیت درمانی دارند.این ماهی ها در سراسر بدن شنا میکنند ،پوست های مرده بدن را می خورند و همزمان بدن را ماساژ می دهند.این ماهی های بدون دندان به جای اینکه پوست تازه بدن را گاز بگیرند،پوست مرده بدن را می خورند.و باعث لایه بردای  از روی پوست می شوند.طرفداران این روش ادعا می کنند که بعد از انجام این نوع ماساژ ،پوست آنها خیلی نرم می شود.

مراکز کنترل و پیشگیری لز بیماری از ایالات متحده از نتایج مربوط به خواص درمانی ماهی برای دست و پا اگاهی ندارند،از این 7 ایالت استفاده از این روش درمانی را ممنوع کرده اند.نگرانی های مربوط به ماساژ ماهی بیشتر از نظر بهداشتی است:

  • در مدت زمان کم بین دو مریض نمی توانیم استخرها یا وان های ماساژ را کاملا تمیز کنیم.
  • ماهی ها را هم نمی توانیم بین دو مریض ضد عفونی کنیم.

از این رو مقامات بعضی از کشورر ها بر این باورند که ماساژ ماهی می تواند عامل انتقال بیماری های عفونی باشد.بعلاوه اینکه چین چین چینی اغلب با نام گاراروفا که یک ماهی درمانی است،برچسب خورده است.چین چین چینی باعث رشد استخوان ها،کشیدن خون می شود و خطر عفونت را افزایش می دهد.

در سراسر جهان انواع مختلفی از روش های ماساژ درمانی پیدا می شود،اما تعداد کمی از این روش ها را ممب توان به منظور بهبود سلامت کلی بدن روی بافت های نرم به کار بست.همه افراد ممکن است روش های عجیبی که در بالا توضیح دادیم را ترجیح ندهند.اگر چه بسیاری از چشمه های آب گرم و مراجعین رو ی مزایای اسن سه روش:مار درمانی،حلزون درمانی و ماهی درمانی قسم می خورند.