ماساژ در درمان اعتیاد

آیا ماساژ در درمان اعتیاد تاثیر دارد؟ در این مقاله که توسط گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه شده درباره تاثیر مثبت ماساژ درمانی در برنامه بهبود بعد از ترک الکل و نیکوتین و همچنین مصرف داروها بیشتر بدانید.

امروزه تولید ,مصرف و دسترسی به هروئین(داروی مخدری که از مورفین ساخته شده) تقرببا در همه جا راحت شده است. مصرف این ماده بسیار اعتیاد آور است. اما  دسترسی به هروئین به اندازه دسترسی به دیگر داروهای مسکن و اعتیاد آور مثل:هیدروکودون و اکسی کودون که امروزه در همه کلینیک های درمانی به وفور یافت می شود,آسان نیست.

در سالهای اخیر مصرف مواد مخدر(مواد مخدر اغلب برای کاهش و تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرند) شیوع پیدا کرده است,مصرف داروهای قاچاق در سال2015 باعث مرگ بیش از 33,000نفر شده است.

اعتیاد به عنوان بیماری

اعتیاد به عنوان بیماری عود کننده مغزی”مزمن”شناخته شده است که علارغم تاثیرات  مضر,مصرف کننده های زیادی دارد.از آنجاییکه اعتیاد روی مغز تاثیر می گذارد و علاوه بر تغییر عملکر مغز ,ساختار آن را نیز تغییر می دهد,به عنوان بیماری مغزی شناخته می شود.

اتحادیه روانپزشکی آمریکا,از یک سری دستورالعمل های خاص برای اعتیاد استفاده می کند.برای انجام این کار دو تا  از شرایط زیر را باید در یک دوره 12ماهه بروز پیدا کنند:

 • افزایش میزان مصرف مواد در یک دوره زمانی
 • داشتن مشغله ذهنی برای بدست آوردن,مصرف و حصول بهبودی از مصرف مواد.
 • صرف زمان بیش از اندازه  برای به دست آوردن,مصرف و حصول بهبودی از مصرف مواد.
 • هوس مصرف مواد
 • عدم پایبندی به تعهدات به دلیل مصرف مجدد مواد
 • بیشتر شدن مشکلات ارتباطی به دلیل مصرف مواد
 • عدم علاقه و عدم شرکت در فعالیت های اجتماعی,تفریحی و شغلی.
 • ادامه دادن به مصرف مواد علارغم آگاهی از خطرات آن برای سلامتی.
 • افزایش میزان تحمل به دلیل نیاز به مصرف ببیشتر مواد .
 • ترک مصرف مواد که با بروز علائم معمول مصرف مواد همراه است و یا برای تسکین علائم ترک,مواد مصرف می شود.

درمان اعتیاد

به هر حال درمان اعتیاد می تواند موفقیت آمیز باشد.از آنجاییکه مغز باید به عدم وجود ماده اعتیاد آور عادت کند,می توان درمان را یک روند بی وقفه دانست.با استفاده از دارو می توان علائم فیزیکی و عاطفی مربوط به ترک را کاهاش داد.در حالیکه مغز خودش را به نبود داروی انتخابی عادت می دهد با دادن مشاوره به بیمار کمک می کنیم.همزمان با این کار می توان از رفتار درمانی استفاده کرد.

رفتار درمانی به معتادان کمک می کند تا نگرش ذهنی و رفتار های مربوط به مصرف مواد را تغییر دهند و به منظور مدیریت استرس و نشانه های زیست محیطی که باعث سوء مصرف مواد می شوند,مهارت ها و توانایی های زندگی خود را بهبود بخشند.

ماساژ درمانی و اعتیاد

وقتیکه معتادان مواد مصرف می کنند,در واقع دوپامین دریافت میکنند.دوپامین در واقع یک انتقال دهنده عصبی است و احساس خوبی در ما ایجاد می کند.و یک سیستم پاداش دهی در مغز به وجود می آورد. که بدن و مغز برای دریافت مواد,افزایش اعتیاد و شرطی سازی پاداش دریافت می کنند.ماساژ درمانی با کاهش کورتیزول,دوپامین و سروتونین را افزایش می دهد و درد, ناراحتی و اضطراب را کاهش می دهد.

بیشتر معتادان به دلیل درد و عدم تعادل ذهنی و عاطفی که با استرس و اضطراب بدتر می شوند,معتاد می شوند.ماساژ درمانی درد جسمی را کاهش میدهد,و به طور کلی استرس و اضطراب. را کم می کند و باعث بروز تغییرات اساسی در معتادان می شود.

بعلاوه مراقبت از خود شخص به جای درگیری در رفتارهای مخرب,رضایت بیشتری را در پی خواهد داشت.روند ترک و بهبودی از نظر جسمی و روحی یک روند بسیار مشکل است. دریافت ماساژ درمانی در زمان ترک, دوره ترک و بهبودی را به جای یک دوره سخت جسمی  و خود ارزیابی به یک دوره خود خواسته و کاملا انتخاب شده تبدیل می کند. در دوره سخت ترک اعتیاد,ماساژ درمانی یک درمان مثبت را به ارمغان می آورد.

احتیاط های  لازم

از آنجاییکه افراد معتاد در روند ترک اعتیاد یک سری چالش از خود نشان میدهند,در زمان کار کردن با این افراد باید به یک سری نکات توجه کنیم:

 • از آنجاییکه این افراد در رعایت قوانین و احترام به دیگران اغلب مشکل دارند,باید سیاست های واضح و محکم و همچنین مرزهای مشخصی تعیین کنید.
 • احتمال بروز احساسات در این افراد زیاد است. اعتیاد علاوه بر اینکه یک مشکل جسمی است,می تواند روحی و عاطفی نیز باشد. کسانیکه با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند اغلب با مشکلات عاطفی زیادی مواجه هستند,اما وقتیکه برای دریافت ماساژ روی میز مخصوص ماساژ دراز می کشند,تغییراتی اساسی در این مشکلات حس می کنند.

در برنامه های بهبودی اعتیاد,استفاده از ماساژ درمانی در کنار دارو می تواند مفید باشد. ماساژ درمانی استرس,اضطراب. و درد جسمی را کاهش می دهد و علاوه بر کاهش تنش عضلانی و آزادی در انجام حرکات,حس آرامش را برای بیمار به ارمغان می آورد.