ماساژ با ابزارهای عجیب و غریب در جهان

امروزه در سراسر جهان روش های مختلفی از ماساژ به وجود آمده.بعضی از این ماساژ ها با ابزار و وسایل عجیب انجام میشوند.در این مقاله گروه تارا اسپا تلاش دارد شما را با ماساژ با ابزارهای عجیب و غریب جهان آشنا کند. با تکنیک های ماساژ درمانی در سراسر جهان از جزایر اقیانوس هند گرفته تا تایوان و روسیه،از ابزار های مختلفی بهره می گیرند. بسیاری از ماساژ درمانگر ها تنها از بدن خود به عنوان ابزارهای ماساژ استفاده می کنند. به طور کلی،ماساژ درمانگر ها،درمان را با استفاده از دست،انگشتان،پنجه،ساعد،آرنج و گاهی اوقات با پا انجام می دهند.برخی از درمانگر با استفاده از ابزار های ماساژ به خود استراحت می دهند.این ابزار های خاص از سراسر جهان ممکن است درمانگر هایی که تنها با ابزارهای معمولی ماساژ آشنا هستند را شگفت زده کند.

علاوه بر سبک های ماساژی که برای درمان بیماران به کار می روند،سه نوع از انواع ماساژ ها وجود دارد که از تجهیزات عجی و غریب استفاده می کنند.مثل ماساژ بامبو،ماساژ چاقوی چینی و ماساژ ونیک روسی.

ماساژ کریول بامبو

ماساژ بامبو از سواحل جنوبی اقیانوس هند و از مجمع الجزایر ماسکارین سرچشمه می گیرد.این ماساژ توسط دو چوب توخالی بامبو انجام می شود.یکی از پوب های کاملا خخالی و دیگری با دانه هایی پر شده است.و در کنار آن موسیقی کریول ریتمیک نواخته می شود.درمانگر با استفاده از این چوب ها و هم زمان با نواخته شدن موسیقی،120 تا 14 بار در دقیقه به بدن بیمار ضربه وارد می کند.این نوع ماساژ بسیار تحریک کننده است وبیشتر برای از بین بردن سلولیت و کاهش خستگی جسمی و روانی در افراد چاق مورد استفاده قرار می گیرد.

ماساژ چاقوی چینی

یکی دیگر از موارد ماساژ با ابزارهای عجیب وغریب درجهان ماساژ چاقوی چینی است. بر اساس سنت 2000 ساله آیین بودایی،ماساژ چاقوی چینی در حال حاضر در چین،تایوان،ژاپن و برخی از شهرهای غربی چین رایج است.ماساژ چاقو بر اساس تئوری مریدین طب سنتی چینی انجام می شود.با اسن تفسیر که چاقو با از بین بردن احتقان،انرژی موجود در مریدین ها را تحریک می کند.در این نوع ماساژ بیمار به حالت آماده دراز می کشد و یا  به صورت نشسته قرار می گیرد و یک پارچه در پشتش قرار می دهد.درمانگر لبه تیز چاقو را در امتداد مسیر های انرژی زا در پشت بیمار می کشد.

حرکات ضربه وار این نوع از ماساژ باعث می شود تا به اندازه دیگر روش های ماساژ آرامش بخش نباشد،اما این توانایی را دارد تا درد پشت را کاهش دهد.اگرچه این چاقو ها بسیار تیز هستند،اما اگر به درستی از آنها استفاده کنیم،به پوست بیمار آسیبی وارد نمی کنند.در چین و تایوان برای انجام این کار از چاقو های گوشت و در ژاپن از شمشیر های سامورایی استفاده می کنند.

ماساژ ونیک روسی

سوناها(حمام های) روسی در گذشته به عنوان مرکزی برای رهایی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت.ماساژ ونیک روسی باستانی به ماساژ پلازا نیز معروف است.تکنیکی که در سوناهای گرم مورد استفاده قرار می گیرد و با انجام کارهای زیر باعث آرامش ذهن،بیدار سازی پوست و بهبود درهای روزانه می شود:

  • افزایش گردش خون
  • بهبود متابولیسم
  • کاهش رشد پاتوژن های پوست
  • کاهش دهنده استرس

ونیک معمولا یک برگ معطر، دسته ای از شاخه های درخت توس یا بلوط است که در  آب گرم و یا داغ خیسانده می شود.درمانگر از این چوب به روش های مختلفی استفاده می کند.مثلا می تواند آن را در سراسر بدن تکان دهد،آن روی پوست فشار دهد،آن را روی پوست مسواک کند،آن را روی بزن تازیانه بزند.علاوه بر اینکه حرکات ونیک می تواند تاثیرات فیزیکی روی بدن بگذارد،پلازا می تواند خاصیت رایحه درمانی نیز  داشته باشد.روغن ضروری درخت توس را می تواند برای دفع ادرار ،احتقان تنفسی،درد مفاصل و ماهیچه ها استفاده کرد.روغن ضروری بلوط نیز برای پوست های چرب مفید است،آرامش بخش است و به عنوان یک ماده ضد التهاب مورد استفاده قرار می گیرد.

برای یادگیری روش هایی ماساژی که در مدارس ماساژ درمانی آموزش داده نمی شوند،باید به سراسر جهان سفر کرد.در حالیکه استفاده از روش های ماساژ دستی مثل: چوب های بامبو،چاقوهای گوشت،شمشیر های سامورایی و شاخه های درختان در دنیای غرب عادی نیست،این روش های ماساژ سنت های درمانی هستند که سال هاست مورد تحسین قرار گرفته اند.