ماساژ درمانی می تواند ابزاری مفید برای آموزش به مشتریانی باشد که با علائمی مثل سرطان پوست ودیگر ناهنجاری های پوستی که سلامت انها را تهدید می کند،باشد.این کار،کار یک پرستار و یا دکتر نیست،بلکه کار یک درمانگر فیزیکی است.با انجام این کار نه تنها تمام کارهایی که برای بهبود سلامتی یاد گرفته اید را انجام میدهید(بهبود گردش خون،سم زدایی وکاهش استرس) بلکه پوست رت نیز سالم نگه می دارید.

بررسی اجمالی آناتومی پوست

پوست از سه لایه اصلی تشکیل شده است:اپیدرم(روپوست)،درم ،پوست حقیقی یا غشاء میانی پوست و هیپودرمیس.

*اپیدرم لایه رویی پوست و همان چیزی است که ما میبینیم و مانعی در برابر آب است.یکی از موانع اولیه در برابر عوامل مزاحم خارجی مثل: جرم ،باکتری و ویروس است.همچنین مانعی در برابر ضربه ها و کبودی های روزانه است.وجود این لایه باعث می شود تا در صورت بروز جراحت به لایه ها و بافت های داخلی آسیبی وارد نشود.

*غشاء میانی پوست(درمیس) درست در زیر اپیدرم قرار دارد.این قسمت شامل  لایه هایی از بافت همبند لمسی و همچنین فولیکول های مو و غدد عرق است.

  • هیپودرمیس عمیق ترین لایه پوست است که از بافت های همبند و چربی تشکیل شده است.

در یک فرد معمولی پوست  حدود 20 فوت مربع از حجم بدن را به خود اختصاص می دهد و بزرگترین عضو بدن محسوب می شود.این عضو نه تنها بدن را در برابر جرک ها بلکه در برابر عوامل خارجی نیز محافظت می کند.دمای درون بدن را متعادل می کند و به ما کمک می کند تا درجه های مختلف مثل گرما و سرما را حس کنیم.

پوست نسبت به عوتمل خارجی مقاوم است،اما این به این معنی نیست که پوست نفوذ ناپذیر است بلکه نیمه نفوذ پذیر است.به این معنی که اجازه ورود برخی از مواد را می  دهد.یک پوشش نازک از چربی کمک می کند تا خیلی چیزها وارد پوست نشود و پوست را نیز مربوط نگه می دارد.اما بعضی چیزها مثل روغن های ماساژ ممکن است درون پوست نفوذ کرده و پوست را تقورت کند.

ماساژ درمانگرها،خط مقدم دفاع

اگر بخواهیم خیلی صریح حرف بزنیم باید بگوییم گهگاهی درمانگر ها تنها کسی هستند که مراجع را لخت می بینند.شاید این کار یکاره انجام نشود ،اما وقتیکه در طول جلسه کم کم پوشش مراجع برداشته می شود،شما می توانید بدن لخت او را ببینید.یک انسان نمی تواند اجزای مختلف بدن خود را به خوبی ببیند،مگر اینکه بدنی بسیار انعطاف پذیر داشته باشد.مهم نیست که وقتیکه در مقابل آینه می ایستید چقدر برای دیدن اندام های پشتی خود مثل گردن و پشت خود تلاش می کنید،دیدن این اندام ها اگر امکان پذیر هم باشد کاری بسیار مشکل است.افراد معمولی در مورد سلامت پوست خود هیچگونه تحصیلات و آگاهی ندارند.

طبق قوانین منطقه ای،هیچ درمانگری اجازه تشخیص ندارد.درمانگر به مراجع توصیه می کند تا برای تشخیص مشکل به پزشک مراجعه کند.