نقش ماساژ در عملکرد جنسي

ماساژ تأثیرات زیادی بر روی بدن می گذارد , یک از این تأثیرات ماساژ در عملکرد جنسی است . در این مقاله که توسط گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه شده, می توانید اطلاعات مفیدی بدست بیاورید. ما به عنوان ماساژدرمانگر برای جلوگیری از بروز مشکل برای بیمارانی که در دوره دریافت ماساژ به دنبال رابطه جنسی اند باید تصویری بالینی و حرفه ای برای آنها به نمایش بگذاریم.در مورد این موضوع یک سری تصورات قالبی و پیش بینی های غلط به همراه ترس وجود دارد. این تصورات و پیش بینی ها بیشتر در درمانگر های تازه وارد شایع است.با وجود تمام ترس ها و نگرانی های که دراین حرفه در مورد رابطه جنسی وجود دارد,اغلب صادقانه حرف زدن با بیمار در مورد این موضوع کمی مشکل است.

روزی یکی از بیمارانم از من پرسید که آیا ماساژ درمانی می تواند عملکرد جنسی او را بهبود بخشد.اگرچه همیشه صحبت کردن در مورد مسائل جنسی برای ما مشکل است اما در حقیقت باید بدانیم که انجام طولانی مدت ماساژ درمانی روی سلامت کلی ما تاثیر می گذارد و این تاثیر می تواند سلامت و عملکرد جنسی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

حالا این موضوع را باز می کنیم و سوالات بیشتری را مطرح می کنیم.

استرس

یکی از مهم ترین عواملی که توانایی تجربه یک رابطه جنسی موفق را از ما می گیرد و عملکرد جنسی ما را مختل می کند,استرس است.استرس باعث راه اندازی پاسخ استرس یا پاسخ جنگ یا گریز می شود. در این وضعیت سیستم عصب مرکزی فعالیت هورمونی که وظیفه حمایت از توانایی حرکت یا نبرد را دارد, افزایش می دهد .جریان خون در اندام های بدن افزایش می یابد,هضم کند می شود ,ضربان قلب و تنفس تند می شود.سطح آدرنالین افزایش می یابد و همچنین اضطراب,استرس و افسردگی نیز افزایش می یابند.

ماساژ درمانی به میزان قابل توجهی این پاسخ استرس را کاهش می دهد.سرعت تنفس و ضربان قلب را کند می کند,هورمون فعالیت را متعادل می کند,سطح کورتیزول و آدرنالین را کاهش می دهد,و پاسخ جنگ یا گریز را کاهش می دهد و یا ازبین میبرد.

در واقع ماساژ درمانی 5 تا از حالت های مربوط به خلق و خو را بهبود می دهد:

  • تنش
  • خشم
  • قدرت
  • خستگی
  • پریشانی

ماساژ می تواند به عنوان ابزاری قدرتمند برای مقابله با استرس,اضطراب و افسردگی عمل کند. از آنجاییکه استرس یک عامل موثر در عملکرد بد جنسی محسوب می شود.مقابله با آن عملکرد جنسی را بهبود می بخشد.

گردش خون

مدت هاست که تاثیر ماساژ درمانی در افزایش گردش خون ثابت شده است.ماساژ درمانی این کار را با حرکت دستی لنف ها و جریان خون به سراسر بدن انجام می دهد.در واقع یک ماساژ 60 دقیقه ای به اندازه یک پیاده روی 10 کیلومتری در افزایش گردش خون موثر است.ماساژ همچنین با تاثیر بر روی سیستم عصب خود گردان,که با سلامت قلبی-عروقی رابطه مستقیم دارد,به سلامت قلبی-عروقی کمک می کند. بعد از جلسه ماساژ درمانی ضربان قلب کاهش پیدا می کند و به دنبال انقباض رگ های خونی گردش خون نیز افزایش پیدا می کند.افزایش گردش خون روی تمامی اندام های بدن از قلب گرفته تا شکم و اندام های جنسی تاثیر دارد. در نتیجه سلامت و عملکرد جنسی با ماساژ بهبود پیدا می کند.

هورمون تعادل

بر اساس تحقیقات ماساژ درمانی می تواند فعالیت های هیپوتالاموس-هیپوفیز آدرنال را کاهش دهد, عملکرد ایمنی را بهبود دهد و با کاهش پاسخ استرس در بدن میزان ادرار, بزاق و سطح کورتیزول سرم را کاهش دهد. ماساژ باعث آرام شدن فرد می شود. به سیستم غدد درون ریز این اجازه را می دهد تا خودش را تنظیم و متعادل کند. در حالیکه بسیاری از بیماری ها مثل دیابت و مشکلات هورمونی (منوپوز یا یائسگی)هنوز نیاز به درمان دارند,ماساژ درمانی می تواند نوسانات مربوط به پاسخ استرس را کاهش دهد و بدن را در وضعیتی پایدار قرار دهد.

در مورد ماساژ و رابطه جنسی ترس ,نگرانی و بحث های زیادی وجود دارد.ما باید به عنوان ماساژ درمانگر در مورد این مسئله اطلاعاتی حرفه ای داشته باشیم.بسیاری از متخصصین ماساژ تنها در مورد مزایای عمومی ماساژ درمانی با بیماران صحبت می کنند و درباره مزایای آن در سلامت جنسی هیچ حرفی نمیزنند.از آنجاییکه ما هیچ وقت نمیخواهیم با بیماران درباره رفتارهای بد جنسی صحبت کنیم. پس وقت آن رسیده است تا تصورات قالب درباره تاثیر مثب ماساژ درمانی در روابط جنسی زنان و مردان را دور بریزیم.