نقش ماساژ در سلامت قلب

سالهاست که نقش ماساژ درمانی در آرام کردن بدن و کاهش استرس و اضطراب ثابت شده است.اما آیا واقعا ماساژ درمانی می تواند بخشی از روش زندگی مربوط به قلب سالم باشد.در اینجا گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا با تهیه مقاله ای به عنوان نقش ماساژ در سلامت قلب انسان در تلاش است سطح آگاهی مردم را نسبت به ماساژ افزایش دهد.

بیماری قلبی

بیماری قلبی معمولا به شرایطی گفته می سود که رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد. مثل:بیماری سرخ رگ های قلبی یا عروق کرونری, آریتمی های قلبی و نقص های مادرزادی قلبی.بیماری های قلبی معمولا باعث انسداد رگ های خونی می شوند و باعث احساس درد در قفسه سینه,حملات قلبی و سکته می شوند.

عوامل زیادی در بروز بیماری های قلبی موثراند.از این عوامل می توان به  نقص های مادرزادی قلب, بیماری سرخرگ کرونری, دیابت, استعمال دخانیات, مصرف بیش از حد الکل, فشار خون بالا و استرس اشاره کرد.اگرچه اغلب در مورد نقص های مادزادی قلب کاری نمیتوان کرد اما تغیرر سبک زندگی می تواند ردی سلامت قلب اثر بگذارد.یک رژیم غذایی سالم,اجتناب از مصرف داروها و الکل و دخانیات و انجام منظم تمرینات ورزشی در طولانی مدت می تواند به سلامت قلب کمک کند.

استرس و اضطراب

اکثر بیماری های قلبی نتیجه استرس و اضطراب. طولاتی مدت و مزمن هستند.استرسی و اضطراب سطح هورمون استرس که أدرنالین و کورتیزول نام دارند را افزایش می دهذ.این هورمون ها باعث افزایش تنفس,ضربان قلب و فشار خون می شوند.این واکنش ها بدن شما را برای واکنش ها نبرد و گریز آماده می کند.وقتیکه روزها,هفته ها و سالها استرس دلسته باشید.مشکلات جدی به قلب خود وارد می کنید.تحقیقات همجنین وجود رابطه بین استرس و لخته شدن خوشدنا نشان می دهد.لخته شدن خون یکی از عوامل اصلی حملات قلبی است.

ماساژ درمانی می تواند به کنترل استرس و اضطراب کمک کند.

ماساژ درمانی با تاثیر گذاری روی دو موقعیت مهم می تواند در کنترل استرس و اضطراب موثر باشد:

  • کمبود خواب عمیق
  • درد ناشی از کشش ماهیچه ها

طبق تحقیقات ماساژ درمانی در کودکان,بیماران سرطانی و فیبرومیالژیا استرس را کاهش می دهد و کیفیت و کمیت خواب را بهبود می بخشد. با بهبود خواب در بیمارانی که از استرس و اضطراب رنج می برند,بدن قادر به بازسازی خود خواهد شد و هورمون های آدرنالین و کورتیزول حتی برای مدت کوتاهی به حالت نرمال باز می گردند.

تاثیر ماساژ درمانی در کاهش درد

ماساژ درمانی در بسیاری از شرایط مثل آرتروز و درد مزمن ماهیچه ها به خاطر فیبرومیالژیا, درد را کاهش می دهد. وقتیکه ما درد می کشیم, پاسخ استرس فعال می شود و هورمون های آدرنالین و کورتیزول ترشح می شوند و باعث بروز استرس می شوند.هر چقدر که درد ما بیشتر باشد بیشتر عصبانی می شویم و قادر به کنترل خود نخواهیم بود.این پاسخ استرس روی قلب نیز تاثیر منفی میگذارد و به آن آسیب می رساند.

مطالعات انجام شده در مورد تاثیر ماساژ در استرس,درد و سلامت قلب
  • در تحقیقات بسیاری تاثیر ماساژ درمانی به خصوص ماساژ سوئدی در کاهش استرس,اضطراب ودرد و همچنین بهبود خواب ثابت شده است.
  • بر اساس تحقیقی که طی 4 هفته  روی تاثیر ماساژ درمانی در فشار خون در زنان صورت گرفت ،ثابت شد که ماساژ سوئدی به میزان قابل توجهی فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد.
  • در تحقیقی که روی کودکان با بیماری قلبی صورت گرفت.این موضوع آشکار شد که ماساژ درمانی برای کسانی که عمل جراحی داشته اند بسیار مفید بوده و درد و فشار خون را نیز کاهش می دهد.
  • بر اساس مطالعه ای دیگر,ماساژ درمانی فشار خون انقباضی را تا 10.4 میلی متر جیوه و فشار خون انبساطی را تا 5.3 میلی متر جیوه کاهش می دهد.متوسط فشار شریان را تا 7.0میلی متر جیوه و متوسط ضربان قلب را تا 10.8 بار در دقیقه کاهش می دهد.

در حالیکه بسیاری از مشکلات قلبی قابل حل نیستند,ماساژ درمانی به طور قابل توجهی در کاهش استرس و اضطراب مربوط به مشکلات قلبی مادرزادی و مشکلات قلبی مربوط به سبک زندگی تاثیر دارد.