ماساژ در کاهش علائم ام اس

درباره نقش اساسی ماساژ در کاهش علائم ام اس, 5 احتیاطی که حین کار با این بیماران باید مورد توجه قرار گیرد و 3 تا از بهترین روش ها برای کار با بیماران ام اسی,بیشتر بدانید. این مقاله توسط گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه و تنظیم شده است.

ام اس یک بیماری التهابی مزمن در سیستم عصبی مرکزی است.ام اس بر اساس مکان و میزان جراحت,آسیب آکسون و  دمیلیناسیون در مغز و ستون فقرات(که علائم زیادی را به همراه دارد) به انواع مختلفی تقسیم می شود.آسیب زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به میلین حمله می کند.میلین یک لایه محافط در اطراف فیبرهای عصبی است.این التهاب باعث جراحت بافت ها و ایجاد ضایعه در عصب می شود و در نتیجه علائم زیادی را به همراه خواهد داشت.ام اس معمولا در افراد 20 تا 40 ساله رخ می دهد.

چهار نوع اصلی ام اس

  1. ام اس عود کننده-فروکش کننده: در ام اس عود کننده-فروکش کننده گاهی اوقات بیماری عود می کند و ناگهان فروکش می کند.در زمان فروکش کردن,بیماری پیشرفتی ندارد.

2. سندرم بالینی جداشده: سندروم بالیی جداشده به دلیل اینکه دمیلیناسیون 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد, با یک قسمت ازعلائم شناخته می شود.این قسمت ها می توانند یک ضلعی باشند که در آن یک ضایعه یک علامت را به وجود می آورد و یا می توانند چند ضلعی باشند که در آن بیش         از یک یا چند قسمت و علائم داریم.

3. ام اس پیش رونده اولیه: در ام اس پیش رونده اولیه با شروع علائم, عملکرد عصبی کاهش می یابد.

4. ام اس پیش رونده ثانویه: زمانیکه ام اس عود کننده-فروکش کننده پیشرفت کند و علائم ثابت شوند, ام اس پیش رونده ثانویه رخ می دهد.

علائم اصلی ام اس

بیماری ام اس به دلیل التهاب در نهایت سیستم عصب مرکزی را مختل می کند. علائم ام اس به شدت روی کیفیت زندگی بیماران تاثیر میگذارد. خستگی, درد و اسپاستیکیت از علائم مخرب بیماری ام اس هستند.

  1. خستگی شایع ترین علامت بیماری ام اس است.حدود 80درصد از بیماران خستگی شدید را تجربه می کنند.خستگی می تواند باعث ناتوانی بیماران شود.ضعف ماهیچه ها باعث ناتوانی در کار کردن و راه رفتن می شود.خستگی و ضعف شدید باعث از دست دادن تعادل می شود.

2. بر اساس پارامترهای مطالعه,حدود30% تا 90% از بیماران ام اس درد را تجربه می کنند. درد می تواند بر کیفیت زندگی این بیماران و انجام فعالیت های اساسی زندگی روزانه تاثیر منفی بگذارد.

3. در نهایت میتوان گفت که حدود 80% از بیماران ام اس ازاسپاستیکیت رنج میبرند. اسپاستیکیت با تاثیر روی تعادل می تواند عملکرد و تحرک روزانه را مختل کند.

ماساژ درمانی علائم درد,خستگی و اسپاستیکیت را کاهش می دهد.

مدت هاست که تاثیر ماساژ درمانی روی درد,خستگی و التهاب و ورم در سراسر بدن و بافت های ماهیچه ثابت شده است.از آنجاییکه استرس باعث بدتر شدن درد می شود, کاهش استرس درد را نیز کاهش می دهد.همچنین کاهش تنش ماهیچه ها وافزایش تحرک مفاصل نیز درد را کاهش می دهد.ماساژ درمانی با کاهش استرس و تنش ماهیچه ها و افزایش تحرک مفاصل,درد را نیز کاهش می دهد.

ماساژ سوئدی جریان خون را به سراسر بدن منتقل میکند و جریان خون را افزایش می دهد و اکسیژن و خون تازه را به بافت ماهیچه ها می رساند.افزایش انقباض مویرگی در اثر بروز سکته خفیف,حرکت مایع لنفاوی را افزایش می دهد و ورم و التهاب را کاهش می دهد.افزایش گردش خون باعث کاهش فشار خون حاصل از عدم تحرک در اثر خستگی می شود.ماساژ همچنین با آرام سازی و بهبود حرکات ماهیچه ها ومفاصل,اسپاستیکیت را کاهش می دهد.ماساژ درمانی همچنین باعث بهبودخلق و خو و شکل بدن می شود.و برای بیماران ام اسی حس سلامتی را به ارمغان می آورد.

ملاحظات

علارغم مزایای ماساژ درمانی برای بیمارا,هنگام کار با این بیماران باید به یک سری نکات توجه کنیم.از آنجاییکه بیماران ام اسی از خستگی مفرط رنج میبرند,آرامش بعد از ماساژ درمانی لزوما به این معنی نیست که خیلی راحت از روی تخت ماساژ بلند شوند.خستگی مفرط با آرامش کامل بافت ماهیچه ها تشدید می شود.در این صورت عملکرد بیماران ام اسی مختل می شود.

هنگام کار با بیماران ام اسی بایدبه ملاحظات زیر توجه کرد:

1.به دلیل درد و اسپاستیکیت در بیماران ام اسی,اغلب برای آنها مشکل است که برای دریافت ماساژ به راحتی در یک موقعیت مناسب دراز بکشند.

2.به خاطر مشکل تحرک در این بیماران,خواباندن آنها روی تخت,جابه جا کردن و بلند کردن آنها از روی تخت,کمی مشکل است.

3.ماساژ عمیق بافت و درمان نقاط ماشه ای ممکن است درد و علائم بیماری را تشدید کند.فشار زیادی به سیستم عصب مرکزی وارد کند و در نتیجه باعث بروز التهاب شود و اوضاع را وخیم تر کند.

4.انتشار میوفاسل نیز ممکن است برای بیماران ام اسی شدید باشد.

3نوع از بهترین روش های ماساژ درمانی برای بیماران ام اسی

بهترین نوع ماساژ برای بیمارانی ام اسی, ماساژ هایی است که در آن از فشار کم و ملایم استفاده می شود و تماس مستقیم با تمام قسمت های بدن ندارد.

  1. ماساژسوئدی: ماساژ سوئدی با فشار های کم و ملایم تسکین قابل توجهی برای بیماران ام اسی به ارمغان می آورد و انعکاس درمانی ملایمی نیز به همراه دارد.

2. بازتاب درمانی بدون وارد کردن فشار اضافی به ماهیچه ها,روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. تمرینات ملایم تحرک مفاصل می تواند تحرک مفاصل را ترمیم کند.

3. طب فشاری ملایم,که با انرژی مریدین کل بدن کار می کند,می تواند سطح انرژی را افزایش دهد و بدون تحریک سیستم ایمنی بدن و با تماس کل بدن تعادل را به بدن باز میگرداند.

از آنجاییکه که با توجه ب میزان و مکان  آسیب های وارد شده به مغز و ستون فقرات,علائم بیماری در بیماران ام اسی متفاوت است,در نتیجه هر بیمار به نوع خاصی از ماساژدرمانی نیاز دارد.گاهی اوقات ماساژ درمانگر ها باید با به کار گیری دانش و تجربه خود و با ترکیب چند نوع ماساژ,بهترین و مناسب ترین نوع ماساژ را برای بیمار به وجود آورند.