ماساژ برای نوزادان

ماساژ درمانی استرس, نگرانی, کشش ماهیچه ها و درد را در بزرگسالان کاهش می دهد و حس سلامتی را افزایش می دهد. اما آیا ماساژ درمانی همین مزایا را برای کودکان و نوزادان هم دارد؟ این مقاله با مضمون ماساژ برای نوزادان به کوشش گروه تخصصی ماساژ تارا اسپا تهیه و تنظیم شده تا راههای رشد بهتر فرزندانمان بهتر بدانیم.

  1. یکی از مهم ترین مزایای ماساژ درمانی در نوزادان بهبود خواب است. نوزادانی که ماساژ دریافت کرده اند, الگوی خواب بهتری داشته اند. یعنی راحت تر و طولانی تر خوابیده اند. این بهبود خواب همچنین باعث بهبود آگاهی و فعالیت های آنها در طول روز می شود.
  2. کاهش رفتارهای پر استرس نیز از مزایای ماساژ درمانی در کودکان است. مطالعات همچنین حاکی ازکاهش سطح کورتیزول بعد از دریافت ماساژ است. وقتیکه ما استرس داریم هورمون کورتیزول ترشح می شود و باعث بروز التهاب در سراسر بدن میشود.

تاثیر ماساژ در کاهش این هورمون استرس در بزرگسالان ثابت شده بود. امروزه تاثیر آن در کاهش کورتیزول در کودکان نیز ثابت شده است.

  1. ماساژ درمانی مهارت های حرکتی در نوزادان بخصوص در نوزادان نابالغ و نوزادانی که مشکلات رشدی دارند را بهبود میبخشد. افزایش عکس العمل نیز از مزایای ماساژ است.
  2. نوزادانی که در بخش مراقبت های ویژه هستند و ماساژ درمانی دریافت می کنند. نسبت به نوزادانی که ماساژ دریافت نمی کنند حدود 5 روز زودتر مرخص شده اند.
  3. انجام ماساژ توسط والدین روابط متقابل خانواده ها را بهبود میبخشد.کودک ارتباط چشمی بهتری با والدین خواهد داشت و مهارت های خندیدن , صدا درآوردن و واکنش های وی بهبود پیدا می کند.

چگونه نوزادان را ماساژ دهیم

انجام ماساژ نوزادان خیلی راحت و طبیعی است. اما قبل از انجام کار باید یک سری ملاحظات را در نظر بگیریم.

* برای اطمینان همه وسایل مورد نیاز را در کنار خود بگذارید تا در وسط کار مجبور نشوید کودک را تنها رها کنید.

* برای تسلط بیشتر و راحتی کار بهتر است که کودک را روی زمین و روی یک حوله نرم قرار دهید.

* قبل از انجام کار مطمئن شوید که کودک تمیز و خشک باشد.

* فاصله توجه در نوزادان و کودکان بسیار کوتاه است.به همین دلیل هر جلسه را از 15تا20 دقیقه بیشتر ادامه ندهید. چراکه این کار به نوزاد و مراقب او استرس وارد می کند.

*برای اینکه حواس نوزاد را پرت کنید و در مواقع بی قراری و نا آرامی او را آرام کنید, می توانید از اسباب بازی های نرم استفاده کنید.

 

 

ماساژ برای نوزادان

 

نشانه های غیر کلامی

در طول انجام کار با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید .با او صحبت کنید و بخندید .از فرصت استفاده کنید و با او ارتباط برقرار کنی .و به نشانه های غیر کلامی آنهادقت کنید. اگر نشانه هایی از ناراحتی مثل: نق نق و یا وز وز در آنها دیدید, فشار را کم کنید.

همچنین اگر دیدید که نوزاد به خاطر فشار کم خودش را عقب می کشد باید فشار را به آرامی زیاد کنید چراکه فشار خیلی کم نیز موجب قلقلک نوزاد می شود. از آنجاییکه کودک نمی تواند در مورد کم یا زیاد بودن فشار ماساژ حرفی بزند, پس باید به نشانه های غیر کلامی دقت کنید. به یاد داشته باشید که آنها بچه اند و بعضی روزها ممکن است که در کار ماساژ درمانی ما را همراهی نکنند.

روغن ماساژ

از یک روغن ماساژ بی بو ضد حساسیت استفاده کنید و یا اینکه با روغنی دیگر ترکیب کنید.روغن های ضروری معمولا برای کودکان خیلی قوی هستند .پس اگر از این روغن ها برای کودکان استفاده می کنید از صحت و سلامت آن مطمئن شوید و ترکیب آن را خیلی قوی نکنید.

ماساژ قسمت های جلویی نوزاد

برای ماساژ پاها,پوست را به آرامی ماساژ دهید.ضربه آرام و یا فشار ملایم نقاط انعکاسی پا اغلب به آرام کردن کودک کمک می کند اما برای جلوگیری از اذیت کردن کودک باید به نشانه های غیر کلامی توجه کنیم. حالا شکم و سینه ها را به آرامی و بر خلاف عقربه های ساعت ماساژ می دهیم. اگر کودک شما قلنج و یا گاز معده دارد, انجام یک ماساژ شکمی آرام و برخلاف عقربه های ساعت و بادکش پاها تا حد زیادی درد ناشی از گاز معده را کاهش می دهد.با انجام ماساژ آرام روی بازوها, سر و گردن, ماساژ قسمت های جلویی را به پایان برسانید.

ماساژقسمت های عقبی نوزاد

کودک را به آرامی و به دقت به روی شکم و یا به بغل بخوابانید تا بتوانید ماساژ آرام و دایره وار را در قسمت های عقبی و لگن انجام دهید. برای اینکه مطمئن شوید که کودک را اذیت نمیکنید به نشانه های غیر کلامی دقت کنید. از آنجاییکه سیستم عصبی کودکان در حال رشد است. ممکن است به کوچک ترین ضربه ها حساس باشند و واکنش نشان دهند.

مزایای ماساژ برای مراقبان نوزادان

همانطور که مراقبان ادعا می کنند ماساژ درمانی برای ماساژ درمانگر ها (یا کسانیکه ماساژ را انجام میدهند) هم مزایایی دارد. به گفته مراقبان با ماساژ دادن اعتماد به نفس بیشتری برای مراقبت از نوزادان به دست می آورند و نشانه های غیر کلامی را بهتر متوجه می شوند.استرس آنها کاهش پیدا میکند و در طول ماساژ15تا 20 دقیقه ای با تمرکزکافی برای کودک وقت می گذارند.